Coraz więcej miejsca w mojej głowie zajmuje pomysł przejścia na zakupy bez opakowań. Ta zmiana wymaga wytrwałości i czasu. Wciąż jest wiele jednorazowych produktów, których używamy, wciąż zdarza się nam kupować produkty spożywcze w torebkach i paczkach. Są jednak trzy rzeczy, których bezśmieciowy zakup okazał się łatwy. Ty też możesz od nich zacząć swoją przygodę z eliminowaniem opakowań, czyli zrobić pierwszy krok w kierunku zero waste – życia bez śmieci, z szacunkiem dla zasobów.
Świadome zakupy mają wiele wymiarów. Jednym z nich jest właśnie eliminowanie opakowań, czyli kupowanie produktów na wagę do wielorazowych pojemników i toreb. Na trzech przykładach – mydło, pieczywo, warzywa i owoce – możesz zobaczyć, jak sobie radzimy z tym tematem u mnie w domu. Wybrałam te trzy produkty, bo są najmniej problematyczne i gdy tylko kilka razy spróbujesz, jest szansa, że zyskasz poczucie mocy i wtedy z innymi zakupami pójdzie łatwiej. Przy każdym produkcie opisuję, jak było kiedyś i jak jest teraz – być może skorzystasz z tych podpowiedzi.
Higieniczne zakupy zero waste: mydło
Bardzo długo kupowaliśmy mydło w płynie. Najpierw zawsze w opakowaniu z pompką, żeby nie musieć nic przelewać. Opróżnione opakowanie lądowało w koszu, a na łazienkowym i kuchennym blacie pojawiało się kolejne. Później zaczęliśmy kupować płynne mydło w torebkach do uzupełniania pojemniczków. Korzystanie z mydła w płynie wydawało się łatwiejsze, szczególnie dla dziecka. Rzecz w tym, że nikt go nie spytał o zdanie, a nie da się przecież poznać swoich możliwości, gdy się nie skonfrontujemy z wyborem.
Teraz korzystamy z mydła w kostce – kupujemy takie, aby mogła z niego korzystać cała rodzina: od mojej kilkumiesięcznej córki, po męża. Zaopatruję nas w mydło ryżowe oraz nagietkowe w stacjonarnym sklepie Ministerstwa Dobrego Mydła. Na miejscu proszę jedynie o zdjęcie papierowej opaski z mydła, bo mnie nie jest potrzebna, a producent może ją wykorzystać. Cieszę się, że ten sklep jest tak blisko, bo lubię Ministerstwo. Pamiętaj jednak, że mydlarni mniejszych i większych jest cała masa. Można też znaleźć mydło w aptece albo w drogerii – może nie całkiem bez opakowania, ale zawsze lepsze tekturowe pudełko (a takich mydeł jest sporo), które łatwiej poddać recyklingowi, niż opakowanie z mydła płynnego.
Smakowite zakupy zero waste: pieczywo
Zakup pieczywa paczkowanego to dla nas ostateczność, która zdarza się bardzo rzadko. Za bardzo lubimy wizyty w piekarni. Nie zmienia to faktu, że nawet zakup pieczywa w piekarni może się wiązać z przyniesieniem do domu kolejnej foliówki. Omijamy to, prosząc o pakowanie chleba i bułek wprost do naszej płóciennej torby – mamy jedną przeznaczoną tylko na pieczywo. To się sprawdza, podobnie jak korzystanie z jutowej torby zamiast chlebaka – pieczywo długo pozostaje świeże i smaczne. Aby ułatwić sobie zadanie, możesz mieć dwie identyczne torby i tylko je podmieniać po zakupach 😉
Zdrowe zakupy zero waste: warzywa i owoce
Od dwóch miesięcy nie zrobiłam zakupów spożywczych online. I właśnie w przypadku owoców i warzyw cieszy mnie to najbardziej. Oczywiście, że było łatwiej zamówić zakupy z dowozem, zamiast nosić kilogramy ziemniaków albo pomarańczy na soki. Wygoda jest sporą barierą, ale zawsze gdy pomyślę o tym, jak pakowane były owoce i warzywa we Frisco, w którym miałam zwyczaj kupować, moja motywacja do eliminowania opakowań rośnie.
Styropianowe tacki, folia dookoła produktów. Zamawiasz 1,5 kg jabłek? Dostajesz dwie tacki, po 4 jabłka na każdej. Zamawiasz 2 kg ziemniaków? Dostajesz dwie siatki. Nawet gdy podejmowałam próby zaopatrywania się w warzywa i owoce bliżej domu i robiłam zakupy w okolicznym warzywniaku, zawsze dostawałam owoce i warzywa w foliówkach, bo tak było je łatwiej zważyć sprzedawcy.
Co do Frisco – nie wiem, czy coś tam się zmieniło, bo póki co trzymam się dzielnie i nie robię zakupów online. W pobliskim warzywniaku nic się nie zmieniło – wiele osób wychodzi stamtąd z naręczem zapakowanych foliówek. Zmieniło się jednak moje nastawianie.
Teraz używam toreb płóciennych, w tym jednej specjalnie na ziemniaki. I godzę się na ważenie produktów w tych torbach, nawet bez odejmowania ich wagi od całości. Zdecydowanie proszę także o to, by nie pakować produktów do foliówek, bez względu na to, czy są to marchewki, pieczarki, czy pomidory.
Nie straszą mnie już te wszystkie szeleszczące opakowania, które zaraz po rozpakowaniu zakupów lądowały w koszu. I lubię patrzeć jak w płóciennej torbie układane razem owoce i warzywa tworzą piękne kompozycje.
Osobista droga do zero waste
Droga do zero waste będzie w naszym przypadku długa. Punkt startowy dla niektórych produktów – jak wspomniane owoce i warzywa z Frisco – był tak śmieciowy, że właściwie każda zmiana jest tutaj postępem. Od czegoś trzeba jednak zacząć. My zaczęliśmy od tych trzech produktów i od zakupów suchych produktów spożywczych, o czym napiszę w kolejnej części cyklu. Tymczasem zachęcam: spróbuj, zrób pierwszy krok w kierunku zero waste. Zacznij, choćby tylko od jednego produktu.
Jak się przygotować do zakupów bez opakowań
Wybierz produkty, które jako pierwsze będziesz kupować bez opakowań – możesz spróbować z trzema opisanymi powyżej.
Znajdź miejsca, w których chcesz się zaopatrywać – moje doświadczenie pokazuje, że najlepiej kupować produkty w sklepach im poświęconym: warzywa i owoce na pobliskim straganie, mydło w mydlarni, pieczywo w ulubionej piekarni.
Przygotuj torby płócienne z przeznaczeniem na konkretny typ rzeczy, a także na przykład małe woreczki bawełniane lub lnianą chustkę do owinięcia mydła, pomidora itp.
Zaopatrz się w cierpliwość – możliwe, że przyjdzie Ci wiele razy powtórzyć, że nie chcesz foliówki 😉
Jakie produkty twoim zdaniem łatwo kupić bez opakowania?
Podobne posty – zainspiruj się!
Zrównoważona praca i zrównoważone święta – mój osobisty tegoroczny sukces
- Sobotni Slow Seans nr 7: blokada twórcza vs. pisarze - 12 listopada 2020
- Sobotni Slow Seans nr 6 – Jak pisać, czyli dokumentalne opowieści o pisarkach - 1 maja 2020
- Uziemieni, udomowieni - 14 kwietnia 2020