osłonki na doniczki origami

Origami – jeden wzór, wiele zastosowań czyli papierowe DIY

Wzór, który Wam dziś pokażę, znalazłam w internecie zupełnie przypadkiem szukając hasła „pudełko origami”. Daleko mu do pudełka, ale wzór jest niezwykle uniwersalny i dlatego chcę Wam pokazać, jak ta prosta papierowa składanka może się sprawdzić w różnych sytuacjach.

Nie jestem mistrzem origami i nawet nie zamierzam podejmować walki o ten tytuł. Macie więc gwarancję, że przygotowanie tego wzoru jest proste. Zajmie Wam około 30 sekund 😉 Oto tutorial, z którego korzystałam:

Proste, prawda?

A teraz czas włączyć kreatywność. Sama szukałam wzoru na składane pudełko. Przyznaję jednak, że ten powyższy wzór bardziej przypomina kubeczek. Co więc można z nim zrobić? Moim pierwotnym celem było przygotowanie prostych osłonek na doniczki i tak właśnie użyłam gotowych kubeczków.

Origami – osłonki na doniczki

Sięgnęłam po papier pakowy z odzysku, na każdym z gotowych kubków narysowałam inny wzór i… tadam, osłonki gotowe!  Świetnie się sprawdziły na stoisku mojej firmy podczas Targów Zero Waste.  Te, które zrobiłam, były niewielkie, bo też roślinki to maleństwa – dla doniczek o średnicy 4 cm, kwadrat potrzebny do składania miał nieco ponad 20 centymetrów.

origami papierowe osłonki na doniczki DIY

Być może będziecie musieli zrobić kilka podejść, aby uzyskać optymalną wielkość, warto więc testować zaczynając od nieco większego kwadratu, by w miarę potrzeb go przycinać. Chyba że jesteście świetnymi matematykami, wtedy od razu wytniecie kwadrat jak należy.

Ponieważ składanie tych kubeczków bardzo mi się spodobało, zaczęłam się zastanawiać nad innymi zastosowaniami dla nich. Ten wzór origami świetnie się sprawdzi jako koperta, przy czym dzięki temu, że jest z papieru może być jednocześnie wiadomością. A mniej oczywiste zastosowania?

Koperta origami – sposób na kalendarz adwentowy

Użyłam ich jako kopert w adwentowym kalendarzu dla mojego syna. Przygotowałam różne wielkości i faktury kopert, aby zmieścić w nich smakołyki, zadania i drobne upominki. Polecam także jako sposób na pakowanie prezentów!

origami kalendarz adwentowy DIY

Kopertówka origami z gazety lub bristolu

Na zupełnie niecodzienne zastosowanie tych kopert wpadłam podczas wyjazdu służbowego. Zapomniałam zabrać torebkę do wieczorowego stroju i właśnie złożenie takiej kopertówki z błyszczącej okładki jakiegoś magazynu było jedną z opcji, które brałam pod uwagę.

Ostatecznie skorzystałam z woreczka na buty (zobacz efekt na Facebooku!), nadal myślę jednak, że torebka origami to tani sposób na odmienienie stroju, szczególnie jeśli potrzebny Ci jakiś konkretny kolor na jeden raz. Wystarczy wówczas bristol w wybranym odcieniu i… gotowe!

Origami – naczynia na przyjęciu

Myślę, że takie kubeczki sprawdzą się podczas przyjęć – jeśli nie możecie skorzystać z tradycyjnych ceramiczny naczyń, ale też nie chcecie kupować jednorazowych naczyń (nawet te z otrąb, choć eko, wciąż stanowią wydatek), możecie sięgnąć właśnie po zużyte kartki. Ktoś jeszcze pamięta kiełbasy i ryby pakowane w gazety?

Gotowi do składania?
Macie jakieś dodatkowe pomysły na wykorzystanie tego wzoru origami?

Podobne posty – zainspiruj się!

Doniczka DIY czyli gazetowe śmieci, upcykling i efekt wow

Zrób to sam – 3 ręcznie wykonane ozdoby w nurcie slow life

Agata Szczotka-Sarna