DIY – jak stworzyć plakat do druku, gdy nie jesteś grafikiem + 3 wzory do pobrania

Postanowiłam zrobić coś nowego i przygotować samodzielnie plakaty do pobrania. Nie byłoby to może szczególne wyzwanie, gdyby nie fakt, że z całego procesu potrafię jedynie… przygotować tekst do grafiki. No bo tak to: mam doświadczenie copywriterskie, ale nie potrafię rysować ani tworzyć ilustracji w programach graficznych. Zobaczcie, jak sobie z tym poradziłam i pobierzcie trzy motywujące plakaty do samodzielnego wydruku.

Na początku roku wybrałam dla siebie słowo przewodnie – odwaga. Biorę też udział w akcji #12niecodziennych. Wspominam o tych dwóch sprawach, bo dzięki temu zdobyłam się na to, by w ogóle przygotować coś takiego jak plakaty do pobrania i je opublikować. Jest to dla mnie wyjście ze strefy komfortu, ale i wielka radocha – robię coś nowego, mam nadzieję, że fajnego i mogę się tym podzielić. A teraz do rzeczy, czyli: jak stworzyć plakaty, gdy nie jesteś grafikiem.

Pomysł

Zaczęło się od tego, że szukałam w internecie plakatów do samodzielnego wydruku i trafiłam na zestaw, który trochę mi pasował, a trochę nie 😉 Podobało mi się połączenie prostych ilustracji z tekstem, więc postanowiłam przetłumaczyć je polski. Zamiast jednak na tym poprzestać, zaczęłam wymyślać nowe hasła. Im więcej ich było, tym jaśniejsze stawało się, że nie chcę już tamtych wzorów, tylko chcę mieć własny zestaw plakatów i to o konkretnym wydźwięku – motywujących.

W oryginalnym zestawie podobało mi się wykorzystanie przyborów kuchennych oraz fakt, że projekty były monochromatyczne. Te dwa tropy zdecydowałam się – po pewnych modyfikacjach – zostawić.

Tak oto wyklarował się pomysł:

 • Spójny zestaw plakatów
 • Pozytywne, motywujące teksty
 • Monochromatyczne
 • Wykorzystujące sprzęty gospodarstw domowego
 • Bazujące na prostych ilustracjach, nie zdjęciach

Grafika

Przy standardowej pracy copywriterskiej miałabym albo od razu narzuconą grafikę (tak jak było w tym przypadku) albo wspólnie z grafikiem pracowałabym nad całością. Tym razem musiałam poszukać gotowych ilustracji. Dodatkowo musiały one stanowić serię, aby plakaty były spójne i być dostępne na licencji creative commons.

Licencje Creative Commons umożliwiają korzystanie z czyjejś pracy na określonych zasadach. Dzięki przejrzystym oznaczeniom unikasz kradzieży intelektualnej – wystarczy zastosować się do opisu, oznaczając autora tam, gdzie jest to wymagane oraz opracowując plik według wytycznych (modyfikacje możliwe lub nie, wykorzystanie komercyjne możliwe lub nie).

Wyszukiwanie grafiki spełniającej tak złożone wymagania nie jest proste. Nastawcie się na klikanie, szukanie, zmienianie haseł kluczowych. Ostatecznie swój zestaw ilustracji wybrałam na Pixabay u użytkownika ITAK studio. Wielką ich zaletą jest oznaczenie CC0. Poprzez takie oznaczenie, autor oświadcza, że z jego pracy można korzystać bez ograniczeń – bezpłatnie, modyfikując i udostępniając powstałe tak dzieła wedle własnego uznania (nawet komercyjnie), bez konieczności uzyskania zgody autora.

Wybrałam trzy ilustracje spójne wizualnie – proste (rysowane jedną kreską), czarno-białe: mikser, odkurzacz i wentylator. Zależało mi na tym, aby gotowe plakaty dało się wydrukować także na zwykłej drukarce biurowej, bez większej szkody dla efektu.

Podsumowując, wymagania dla grafiki były takie:

 • Stanowi spójny cykl
 • Proste, monochromatyczne ilustracje sprzętów domowych
 • Bezpłatna
 • Dostępna na licencji Creative Commons dającej szerokie pole manewru

Tekst

Ze wszystkich haseł, które stworzyłam na początku, tylko jedno pasowało do ostatecznie wybranych ilustracji. Dwa pozostałe obrazki wymagały nowych pomysłów.

Także teksty musiały spełniać kilka wymagań:

 • Po polsku
 • Bazujące na idiomach
 • Pozytywne i motywujące

Plakat

Mam ilustracje, mam teksty i co dalej? Jako się rzekło, nie jestem projektantem, nie obsługuję programów graficznych. Na potrzeby mojego projektu wystarczająca okazała się Canva. Wybrałam w panelu odpowiedni format, czyli plakat i na nim pracowałam.

DIY plakat do druku w canva - wybór formatu pliku

Gdy ilustracje i tekst są już gotowe, główne wyzwanie to kompozycja oraz dobór wielkości i kroju pisma. Testowałam różne opcje, decydując się ostatecznie na font Bebas Neue.

DIY plakat do druku w canva - wybór kroju pism

W ten sposób złożyłam trzy wzory plakatów i pobrałam je w formacie pdf oraz png.

Efekt

DIY plakat do druku - wzór mikser  DIY plakat do druku - wzór odkurzacz  DIY plakat do druku - wzór wentylator

Oto trzy gotowe wzory, które możecie pobrać i wydrukować – jako pocztówki, ale też jako plakat (nawet do formatu A3, bez uszczerbku dla jakości). Ponieważ są proste, wystarczy zwykła drukarka biurowa z nieco grubszym papierem.

Zachęcam do pobierania plakatów. Pliki PDF nie mają adresu bloga. A jeśli uznacie, że są tego warte, będzie mi miło, widząc, że polecacie je innym, dzieląc się linkiem do posta. UWAGA: jeśli czytacie to na telefonie, po kliknięciu na link plik nie otworzy się – trzeba to zrobić na komputerze.

A niech Ci wiatr w żagle – PDF
Trzymaj się tego, co Cię wciąga – PDF
Bicie piany zostaw innym – PDF

Czy ten tutorial jest pomocny?
Jestem ciekawa Waszej opinii o moich pierwszych próbach z przygotowaniem wzorów plakatów do druku – podzielcie się wrażeniami w komentarzach.

Odwiedź mnie na Facebooku: facebook.com/SarnieZycie
Zajrzyj na Instagram: instagram.com/sarnie.zycie

Podobne posty – zainspiruj się!

DIY pojemnik na ołówki – prosty, sprytny, wyjątkowy

Zrób to sam – 3 ręcznie wykonane ozdoby w nurcie slow life

Agata Szczotka-Sarna

Fanka prostych przyjemności - dążę do bardziej świadomego życia, poszukuję minimalizmu w miejskim życiu. Prywatnie jestem mamą Edgara i Eryki, żoną M., właścicielką buldożka francuskiego imieniem Brutus. Staram się w swoim tempie i stylu godzić to, co rodzinne, z tym, co zawodowe. Dzięki blogowi spełniam się jako twórcza dusza.
Agata Szczotka-Sarna