Wypoczywaj jak dziecko

Sposób na wypoczynek – analogowa sypialnia

Wypoczynek – sen, spokój, regeneracja. Trudno to osiągnąć, gdy światło telefonicznego ekranu towarzyszy nam także w sypialni. Wyznaczone dni na detoks telefoniczny okazały się niewystarczające. Zdecydowałam się na nieco bardziej radykalne rozwiązanie, które na własny użytek nazywam „analogową sypialnią” i do zastosowania którego Was namawiam.

Dzień rozpoczęty dźwiękiem telefonicznego budzika i sprawdzaniem poczty. Dzień zakończony zerknięciem na odłożone w zakładkach artykuły, Facebooka, Instagram. Kolejne minuty przed niewielkim ekranem, który swoim ostrym światłem wybija się z ciemności. Zamiast wypoczywać, męczymy oczy i mózg.

Kilka rozmów ze znajomymi uświadomiło mi, że opisany powyżej schemat to właściwie codzienność, typowe zachowanie, na które już nawet nie zwracamy uwagi. Może czasami, gdy bardziej pieką nas oczy.

Obok telefonu w łóżkach pojawiają się inni goście: tablety, laptopy i – nieco mniej inwazyjne dla oczu – czytniki ebooków. Kontakt z urządzeniami, szczególnie zaś ze świecącymi ekranami, potrafi zaburzyć wypoczynek, utrudnić sen.

W ramach przechodzenia w tryb analogowej sypialni postanowiłam im wszystkim podziękować i uczynić to jedno miejsce w domu strefą wolną od elektronicznych gadżetów.

Budzik – cykanie zamiast medytacji

Przez dłuższy czas nie korzystaliśmy z niego – leżał u moich rodziców i podczas porządków zdecydowaliśmy się przywieźć go do domu. Od tego się zaczęło, bo przekonałam się, że poza wartością sentymentalną (należał do mojego teścia), ten zegarek może uprościć życie.

Tradycyjny budzik pomaga wypoczywać

Przyznaję, nie do końca analogowa wersja, bo na baterię, ale to jednak minimalistyczne urządzenie: prosty zegarek z funkcją budzenia. Żadnych ekranów, żadnych światełek.

Jest za to cykanie – dość głośne, więc nie dla każdego. Na początku obawiałam się, że i mnie będzie irytować, ale odkryłam jego uspokajające właściwości. Cykanie zegara jest też sygnałem, że dookoła panuje cisza. Gdy więc słyszę cykanie – a nie da się go usłyszeć w zgiełku, gdy dom żyje bieganiem dzieci, rozmowami, filmami w tle – czuję jak mój organizm się relaksuje i przechodzi w tryb slow.

Wiem, że brzmi to nieco absurdalnie, ale wydaje mi się, że cykanie zegara może pełnić taką samą funkcję jak muzyka relaksacyjna albo medytacja – chodzi o monotonny, powtarzalny dźwięk ułatwiający wypoczynek.

Tradycyjna książka – sygnał dla mózgu

Na co dzień często korzystam z Kindle’a, który uwielbiam. Jest idealny do komunikacji miejskiej, szczególnie, gdy czytam opasłe tomiszcza takie jak „Niksy” (polecam!). Jednak w ramach analogowej sypialni, postanowiłam, że przy łóżku będę trzymać wyłącznie papierowe książki i magazyny.

Papierowe książki

Kontakt dłoni z papierem zamiast powierzchnią elektronicznego gadżetu miał w zamyśle wytyczyć granice między trybem aktywności (bycie mobilnym, skupienie na zadaniach) a wypoczynkiem (wyciszenie, skupienie na sobie).

Ten nieco sztucznie wprowadzony podział sprawdza się, ponieważ z czasem powstaje nowy rytuał, nawyk: sięganie wieczorem po papierową książkę wysyła do mózgu sygnał o zmianie, zakończeniu dnia.

Recepta na wypoczynek – analogowo od zaśnięcia do przebudzenia

Wykorzystanie prostego budzika rano i sięganie po tradycyjną książkę wieczorem pozwoliło stworzyć klamrę. Jasne granice między czasem aktywności a czasem wypoczynku są wzmacniane nowymi nawykami. Ciało i mózg uczą się nowych sygnałów: cykania zegara, sięgania po książkę zamiast czytnika.

W sypialni nie walają się kable do ładowania sprzętów. Jest lampka do czytania, świece. Wszystko to daje poczucie oddzielnego miejsca, oddzielnego nastroju i ułatwia wypoczynek.

Analogowa sypialnia to prosty sposób, by spać lepiej i wypoczywać pełniej. Spróbujecie?

Odwiedź mnie na Facebooku: facebook.com/SarnieZycie
Zajrzyj na Instagram: instagram.com/sarnie.zycie

Podobne posty – zainspiruj się!

Chcesz lepiej zaczynać każdy dzień? Wykorzystaj 3 podpowiedzi z Indii, Niemiec i Szwecji

Proste sposoby na regenerację ciała i umysłu

Agata Szczotka-Sarna

Agata Szczotka-Sarna

Fanka prostych przyjemności - dążę do bardziej świadomego życia, poszukuję minimalizmu w miejskim życiu. Prywatnie jestem mamą Edgara i Eryki, żoną M., właścicielką buldożka francuskiego imieniem Brutus. Staram się w swoim tempie i stylu godzić to, co rodzinne, z tym, co zawodowe. Dzięki blogowi spełniam się jako twórcza dusza.
Agata Szczotka-Sarna
 • Super redukcja ekranu. Wiadomo zlikwidować je w całości jest bardzo trudno, jednak ja mam zasadę, na początku nauka, blog, a dopiero potem telefon i komputer. Sprawdza się nieźle! A budzik analgoowy to świetna sprawa, sama takiego używam i kocham wsłuchiwać się w jego tykanie :p

 • Zawsze czytam przed snem. To właśnie doskonały sposób na wyciszenie, a jednocześnie pomaga wypracować nawyk regularnego czytania 🙂

  • Pełna zgoda i być może zachęta dla kogoś, by zacząć 🙂 Przed snem czytasz na czytniku czy papierowe książki?

 • Wow, nigdy nie myślałam o tym w ten sposób, ale nie ukrywam, że brzmi to zachęcająco. Co prawda widzę parę przeszkód na wprowadzeniu takiego pomysłu w życie (chwilo mieszkam z mamą i mam jeden pokój, w którym trzymam wszystkie swoje rzeczy, te nieanalogowe też), ale mimo wszystko spróbuję coś z tym zrobić. Może przy okazji świąt mi się uda? Wtedy jakoś tak mniej obowiązków… Pozdrawiam 🙂

  • Czasami wystarczy zostawić telefon w kuchni, torebce, plecaku – byle daleko od łóżka 😉 Serdeczności!

 • Małgorzata Nowak

  Nieśmiało przyznam, że i mój dzień zaczyna się od dźwięku budzika z telefonu i kończy ostatnimi spojrzeniami w stronę mediów społecznościowych…a pomysł na zostawienie wirtualnego świata przed drzwiami sypialni bardzo mi się podoba! 🙂

  • Małgosiu, nie jesteś jedyna – większość osób tak zaczyna dzień + wciskanie drzemki. Moim zdaniem telefonowi też warto dać odpocząć 😉

 • Szaman Shamansky

  Fajne porady 🙂

 • Pięknie!! Ja mam zasadę,że nie korzystam z telefonu ani tabletu w sypialni. Mąż trzyma tylko telefon koło łóżka ze względu na budzik, z takim analogowym to fajny pomysł!
  No i z czytnika korzystam czasem:)

 • Dobry pomysł, ja niestety jeszcze tego w życie nie wprowadziłam, telefon nadal w sypialni jest 🙂

 • Muirin

  Książki przed snem towarzyszyły mi codziennie – do czasu. Niestety od jakiś 10 miesięcy jest to telefon z rana i z wieczora. Podczas karmienia również. Jestem przerażona jednak zmieniać tego nie zmianiam – a chyba trzeba.

 • och to ja robię całkowicie na opak. Telefon pod łóżkiem, a dodatkowo przed snem jeszcze przeglądam internet…klaudia

 • Świetny pomysł, chyba u siebie też wprowadzę, bo tego elektornicznego jest za dużo…

 • Interesujące i trafne spostrzeżenia. Przecież sypialnia to miejsce odpoczynku, strefa ciszy i prywatności. I pomyśleć, że tyle elektronicznych bodźców jest wokół nas.

 • Świetny temat i wpis. Ja mam okropne problemy ze snem, mimo, że w sypialni zawsze zapalam świeczki albo lampeczki, żeby stworzyć spokojny nastrój. Obowiązkowo papierowa książka. Ale niestety przed snem, zawsze zerkam w telefon 🙁

 • Ja mam analogową sypialnię, ale… niestety budzik mam w telefonie, to niby jedyne urządzenie, ale skutecznie potrafi odciągnąć od snu 🙂

 • Podobno najlepszą poduszką jest czyste sumienie 😀 Nie da się jednak ukryć, że zewnętrzne czynniki tez są ważne 🙂