jak się zmienić słowo przewodnie pomaga wprowadzać zmiany

Jak się zmienić? Wybierz swoje słowo przewodnie!

Jak się zmienić i zmienić swoje życie? Nowy Rok daje nową nadzieję – będzie lepiej, my zmienimy się na lepsze. Aby się udało, zamiast zaczynać rok z długą listą postanowień, lepiej wybrać jedno słowo przewodnie. Zobaczcie jak działa to minimalistyczne podejście do zmian.

Słowo przewodnie zastępuje mi postanowienia. Wybieram je, żeby realizacji moich planów przyświecał określony styl. Jedno słowo definiuje sposób w jaki chcę działać. Po odwadze, która wiodła mnie przez rok 2017, tym razem stawiam na konsekwencję. Oto jak wybrałam słowo przewodnie i dlaczego akurat to.

Jak się zmienić dzięki jednemu słowu?

Wybrana w ubiegłym roku ODWAGA miała mi przypominać, aby szukać nowych okazji do realizacji projektów, które mnie interesują, aby jasno mówić o swoich oczekiwaniach i marzeniach, aby się nie zrażać, jeśli okaże się to trudniejsze niż sądziłam.

Dzięki temu, że z odwagą szłam przez kolejne miesiące, było mi łatwiej zdecydować się na działanie, nawet gdy wymagało ono pójścia pod prąd: wróciłam do pracy, skracając urlop macierzyński, zmieniłam stanowisko pracy, zaczęłam nowe studia.

Analizując jednak to, co wydarzyło się w ubiegłym roku, doszłam do wniosku, że aby moje plany realizować skutecznie, potrzebuję czegoś nowego. Odwaga jest potrzebna, by zacząć, jednak aby dokończyć sprawy, konieczna jest konsekwencja. I w tym roku moim słowem przewodnim będzie właśnie konsekwencja – w obu znaczeniach słownikowych:

>>> następstwo, rezultat czegoś

>>> logiczna ciągłość w działaniu, wytrwałość w dążeniu do czegoś

Podoba mi się dwoistość tego słowa. Zachęca do wytrwałości, ale jednocześnie cały czas każe się pilnować, pytając: jakie konsekwencje niesie za sobą twoje działanie?

Odwaga była wyzwalająca i na pewno zostawiła we mnie otwartość na wyzwania i zmiany. Za to teraz, by realizować się w tych nowo podjętych wyzwaniach, potrzebna mi konsekwencja – logiczna ciągłość w działaniu i wytrwałość. Konsekwentnie można coś robić, ale i czegoś zaniechać (choćby jedzenia białego cukru).

Jednak przy każdym działaniu liczy się pamięć o tym, że wszystko, co robię ma swoje konsekwencje. Gdy przeznaczam mój czas na jedną rzecz, automatycznie mówię ‘nie’ setkom innych spraw. Jakie ta moja odmowa niesie konsekwencje? A jakie konsekwencje – krótkie i długofalowe – ma mówienie ‘tak’ swoim marzeniom albo nawet prośbom innych?

Jak się zmienić? Określ, jaki chcesz być

Wybierając swoje słowo przewodnie, chętnie wracam do trzech kroków zaproponowanych przez autorów projektu MyOneWord.org

  1. Określ jaki chcesz być pod koniec roku (np.: zdrowszy, systematyczny, oddany rodzinie).
  2. Przygotuj charakterystykę tej osoby – co ona robi, jak się zachowuje.
  3. Przyjrzyj się tej liście i wybierz jedno słowo. Nawet jeśli chcesz zmienić kilkanaście rzeczy, skup się na jednym słowie – drogowskazie.

Dużą pomocą okazały się też podsumowania, które przez cały rok szykowałam w ramach akcji #12niecodziennych zainicjowanej przez Kasię z bloga Droga do minimalizmu. Chociaż pisałam je regularnie okazało się, że kilku brakuje (mówiąc najoględniej: brak konsekwencji z mojej strony), a te które są pokazały, że właśnie, gdy na czymś się skupiam i konsekwentnie dążę do celu, choćby najmniejszymi krokami, czuję się znacznie lepiej i osiągam lepsze efekty.

Zmiana wpływa na różne obszary życia

Jest też jeden obszar, w którym konsekwencja będzie dla mnie szczególnie istotna – moje zdrowie. W ubiegłym roku zaniedbałam wiele terminów, część z obawy o to, jakie usłyszę wyniki, część z powodu kolizji dat. Ostatecznie jednak konsekwencja jest jedna: niewyjaśnione przyczyny dolegliwości. Chcę to rozwiązać jak najszybciej i tym razem pójść na wszystkie umówione badania oraz wizyty.

Tak więc plany i ich konsekwentna realizacja. Ale też konsekwentne branie na klatę konsekwencji swoich działań 😉 Brzmi jak ciężki rok, ale kto wie, może zahartuje mnie na długo?

Jak Wy wspieracie swój rozwój osobisty i realizację planów? Czy jedno słowo miałoby szansę się u Was sprawdzić?

Podobne posty – zainspiruj się!

Jedno słowo, trzy podejścia i bonus ułatwiający pisanie

Reforma czy innowacja? O wprowadzaniu zmian w życiu

Agata Szczotka-Sarna