detal plakat botaniczny liście

Botaniczne plakaty z przymrużeniem oka – 5 wzorów do pobrania

Botaniczne motywy są wszędzie. I ja je bardzo lubię, o czym może zaświadczyć mój Instagram. Ale lubię też bawić się tym, co modne i przepuszczać przez moje osobiste sito. Tym razem wzięłam na warsztat liście i las i oprawiłam w regionalizmy. Być może te plakaty są tak hermetyczne, że aż niejasne? Nie szkodzi! Przed Wami Sucha Krakoska, czyli 5 wzorów plakatów botanicznych z przymrużeniem oka – wszystkie oczywiście stworzone w Canvie. 

Pochodzę z Jaworzna, które wprawdzie należy do województwa śląskiego, ale nie mówi się tam gwarą i wychodzi się na pole. Czyli inaczej niż w Warszawie, w której mieszkam od 10 lat. Tutaj wychodzi się na dwór. Gdy już sądziłam, że ostatecznie poniosłam porażkę wychowawczą i mój syn będzie już zawsze wychodził na dwór, okazało się, że jednak wychodzi na pole. To oczywiście wprawia jego kolegów w stan konsternacji, mnie zaś w rodzicielską dumę.

Skąd wziąć pomysł na plakat botaniczny

Okazuje się również, że nie tylko o pole się rozchodzi, ale i o roślinność na tymże. Do dziś pamiętam, jak moja przyjaciółka powiedziała, że wymawiam „drzewko” po krakowsku, co brzmi jak dżefko (dzięki Maciej Wojtas za tę precyzyjną transkrypcję!) Nie wiem, czy syn odziedziczy także tę naleciałość językową, ja wciąż ją mam. Wciąż też mówię: idźże, weźże, choć – przyznaję – nie tak często jak w zacnych czasach studenckich.

I po co Wam o tym wszystkim piszę? Bo gdy dziś przedstawiałam się w grupie „Jak zrobić wpis na bloga, żeby czytelnika wyrwało z butów” (grupa bardzo fajna, więc kto bloguje, niech dołącza!), rozgorzała dyskusja o polu i dworze właśnie. Czytałam/słyszałam ją dziesiątki razy, ale dziś postanowiłam twórczo wykorzystać ten motyw i przygotować plakaty. A ponieważ w dyskusji przewinęło się także drzewko/dżefko, motywy roślinne nasunęły się same. Przynajmniej będę na czasie 😉

Czego potrzebujesz, by stworzyć plakat botaniczny

I tak oto stworzyłam 5 wzorów plakatów do pobrania. Tradycyjnie już przygotowałam je w Canvie. O tym jak zrobić plakat, gdy nie jesteś grafikiem pisałam już kiedyś. Dziś skupiłam się na:

  • skomponowaniu tekstów z obrazem
  • wybraniu wzorów liści i drzew z darmowej bazy w aplikacji Canva
  • wykorzystaniu palety moich ukochanych szarości – w końcu nie wszystkie roślinne plakaty muszą być zielone

plakat botaniczny - 33 liście

Całość – jako że nawiązuje do kojarzonych z Krakowem wyrażeń i sposobu wypowiadania słów, a przy tym jest to temat stary jak najstarszy polski uniwersytet – nazwałam Sucha Krakoska (tak właśnie tak pisane). Jestem ciekawa Waszego zdania na temat efektu. 

Pobierz plakaty:

Plakat botaniczny – liście /Sucha Krakoska 1/
Plakat botaniczny – las /Sucha Krakoska 2/
Plakat botaniczny – drzewo /Sucha Krakoska 3/
Plakat botaniczny – liść/liście /Sucha Krakoska 4/
Plakat botaniczny – drzewo/drzewa /Sucha Krakoska 5/

Udanego korzystania!

Podobne posty – zainspiruj się!

Wiosenne opowieści – bezpłatny ebook i poradnik jak przygotować taką publikację w Canvie

Zrób to sam – 3 ręcznie wykonane ozdoby w nurcie slow life

Agata Szczotka-Sarna